На 18 ноември 2017 г.в гр.Варна се проведе XI Национален музикален фестивал “Фолклорен изгрев“. Участие взеха деца от цяла България. Компетентното жури в състав-проф.Милчо Василев,Димитър Христов,Денислав Кехайов и др. даде високи оценки на нашите възпитаници.
Учениците от СУ “Сава Доброплодни“ гр. Шумен с преподаватели Дарина Бошнакова ,Янка Димитрова и Мирослав Минчев отново се завърнаха с призови места.
Народно пеене:
-Мартин Ганчов-5 а клас-3 награда
-Тунай Мехмедов-11 в клас-1 награда
-Славея Яворова-3 в клас-Поощрителна награда
Гайда:
-Мартин Ганчов-5 а клас- 1 награда
-Галин Ганчов-8 б клас-3 награда
Специалната награда на Национални фолклорни празници“Приморска перла“за високо художествено ниво се присъди на Мартин Ганчов-5 а клас
Благодарности към нашия колега-корепетитор Емил Димитров,който се погрижи за чудесния съпровод на децата.
Деца от четири страни се учат на уважение в Шумен
Осъзнаване на своите силни и слаби страни, развиване на уважение към околните, респект към правилата и доброволното им спазване - това са само част от целите, които си поставя започналата от събота /21.10.2017/ в Шумен среща между ученици от четири държави - Испания, Кипър, Полша и България. Домакин на проявата е СУ "Сава Доброплодни", а участниците работят по проекта на училището "Уважението - ценност за цял живот" по програма "Еразъм+".
"Идеята е да се даде възможност на учениците от няколко европейски държави да осмислят значимостта на различните форми на уважението – уважение към другите, себеуважение, уважение към природата, уважение към култура и традиции и да се изградят навици за толерантно общуване."
В неделя премина опознавателния етап, в който децата участници се запознаха в неформална обстановка с игри и танци, а от понеделник гостите от Испания, Кипър и Полша посещават часове по английски език, изобразително изкуство, музика и хореография на своите връстници от Шумен.
Децата от училищата партньори усвоиха вече стъпките на български хора и имаха възможност да се запознаят с основните забележителности на Шумен, като най-силно впечатление им направиха паметникът "Създатели на българската държава", Шуменската крепост и глобалният символ на България - Мадарският конник. Във вторник учениците от трите страни бяха гости на български семейства, а техните преподаватели проведоха работна среща по темите на проекта. Гостуването продължава до събота/ 28.10.2017/, като през това време децата от партньорските екипи ще имат възможност да се запознаят с първата българска столица Плиска и Двора на кирилицата, както и с морската столица Варна.
Проектът "Уважението - ценност за цял живот" е планиран за две години и се финансира от Центъра за развитие на човешките ресурси в качеството му на национална агенция за проекти на Европейската комисия. Етапите му включват посещение на ученици от начален етап и учители в четирите държави участници в проекта. Първи домакини бяха Испания (през март 2017), сега домакин е Шумен, а през март 2018 предстои гостуване в Полша.
Автор: Красимир Крумов
За повече информация:
Сайт на проекта
Телевизионно интервю на 26.10.2017
Публикация в 24 часа
На 14-15.10.2017 г. и 21-22.10.2017 г. УН към СУ „Сава Доброплодни“ проведе две мащабни събития, свързани с популяризиране на прогограмирането. Лектори бяха учителите Ангел Ангелов, Мадлена Станчева и Лейля Басриева, а модератори – ученици от 7. и 8. клас с опит в програмирането и роботиката. Събитията станаха възможни благодарение на подкрепата на Фонадация „Работилница за граждански инициативи“, SAP и TechSoup Europe, в рамките на инициативата „Запознайте се и програмирайте“. Инициативата се реализира в рамките на Европейската седмица на програмирането (7 – 22 октомври) и има за цел да подпомогне деца и младежи да се адаптират към утрешния дигитален свят.
От 13 до 15 октомври 2017г. във Военния клуб на град Пловдив се проведе Международния конкурс за детско-юношеско творчество "С песен и обич творим добро". Организатори на конкурса са Детска вокална формация "Омайниче" и Военен клуб – Пловдив, под чийто патронаж се провежда конкурса. Удоволствието да присъждат наградите имаше отбрано детско жури от ДВФ “Омайниче“ и професионално, безпристрастно и отдадено на децата и песента, жури в състав - Ваня Костова, Мими Иванова и Невена Пейкова.
ВФ”ДЪГА” с ръководител Антония Божинова се класира на Първо място в четвърта възрастова група – 15 – 19 г.