Учениците от ІV г клас в СОУ "Сава Доброплодни" - град Шумен, с класен ръководител г-жа Мануела Недекова решиха да дарят дрехи за децата от Сирия. Идеята за тази инициатива предлагат четвъртокласниците в часа на класа. Споделят, че са разбрали от медиите за подобна акция в столицата и изявяват желание и те да се включат в нея.
Малки са учениците от ІVг клас, но с големи сърца и по детски искрени...
На 27.09.2013 г. учениците от две паралелки с интензивно изучаване на руски език – ХІ „а” и Х „а” кл. – отбелязаха Световния ден на туризма, участвайки в екскурзия с учебна цел. Това беше награда за тях, тъй като си поделиха първото място в съревнованието за допуснати най-малко неизвинени отсъствия. Единадесетокласниците за втора година се класираха начело и отново спечелиха приза – безплатна еднодневна екскурзия.
Маршрутът беше доста интересен. Първият обект беше биосферният резерват „Сребърна”. След това групата посети Археологическия музей в Силистра и Тракийската царска гробница край село Свещари. Накрая учениците се разходиха до Демир Баба теке и се насладиха на кристално чистия въздух. Бяха истински впечатлени от всички посетени места и за пореден път се възхитиха на прекрасната ни природа и изключително богата история!
По време на пътуването в автобуса нямаше скука, тъй като Петя Петкова и Стания Енчева от ХІ „а” клас бяха подготвили интересни разкази за Сребърна и Силистра, а съученичката им Мила Белчева изпълни няколко чудесни песни, подкрепяна активно от останалите туристи.
Учениците и техните ръководители – г-жа Елена Станева, г-жа Марияна Тушева и г-жа Пенка Русева – от сърце благодарят на директора на училището г-жа Ивелина Иванова и на цялото ръководство за финансовата подкрепа, благодарение на която се осъществи тази незабравима екскурзия!
На 13 и 14 септември в гр. Шумен се проведе Work Shop по вокално и актьорско майсторство с преподаватели доц. Етиен Леви и Станимир Гъмов. Мероприятието бе организирано от Община Шумен и Общински Младежки дом. В продължение на два дни ученици от СОУ „С. Доброплодни“, изучаващи естрадно пеене при Емилия Божилова се обучаваха при изтъкнатия вокален педагог и известен попизпълнител Етиен Леви. Работните дни завършиха с концерти в Студенски парк, като втората вечер пя и самият Етиен Леви. Концертът завърши с изпълнения на попзвездата Миро. Учениците получиха диплом за отлично представяне в този Work Shop. Заредени с много положителни емоции, те започват новата учебна година.
Първият учебен ден е особен ден, който навява спомени и буди размисли.
През месец септември, всяка година, българското училище разтваря широко своите врати и с радост посреща всички ученици.
Във всеки школски двор се чуват радостни възгласи, греят по лицата на децата лъчезарни усмивки, всеки иска да разкаже, да опише своите преживени ваканционни мигове.
И тази година Средно общообразователно училище „Сава Доброплодни” посрещна своите възпитаници, приветства най-малките ученици – първокласниците. С трепет и с вълнение те прекрачиха училищния праг, хванали се за ръка, следвайки своя първи учител. Предпочели най-доброто училище за своите деца, развълнуваните родители ги гледаха отстрани, даряваха ги с усмивка и виждаха своите вече пораснали малки големи деца.
Всяко начало е трудно, но началото на едно добро начинание води само до успехи, признание, удовлетворение. Това вещаеше първият учебен ден, цветен, слънчев, необикновен.
Има ли по-голяма радост за един учител да види пламъчето на искреността в детските очи, да почувства с всичките си сетива колко значим е неговият труд и колко голяма е отговорността към бъдещето – нашите деца. Не случайно учителите професионалисти в СОУ „Сава Доброплодни” са всеотдайни, мотивирани, отговорни.
Кипи труд, раждат се идеи, растат и се развиват таланти в училището по изкуства. Началото е обещаващо... На добър час, ученици! Ползотворна, спокойна, творческа 2013/2014 учебна година, скъпи учители!
Най-хубавите думи днес изричаме.
Даряваме с усмивка и със цвете
човекът, който ще ни учи, ще ни води
към най-далечните звезди от небосклона,
към добротата, красотата и безкрая...
На 6 и 7 септември се проведе първият международен фестивал "Златна българска гайда" гр. Копривщица. В него взеха участие деца от цяла България. Учениците от СОУ "Сава Доброплодни" гр. Шумен от клас гайда и народно пеене с преподаватели Мирослав Минчев и Дарина Бошнакова се завърнаха с призови награди.
-Румен Георгиев-VI клас - II награда
-Галин Ганчов-IV клас 0- III награда
-Александра Георгиева-V клас - III награда
-Мартин Ганчов-I клас -I II награда
Децата се оценяваха от компетентно жури с председател Ангел Гонов.
Със силно присъствие на СОУ „Сава Доброплодни” приключи тазгодишната Национална лятна изследователска школа по математика и информатика. Мерт Мехмед от VIII клас и Радостин Емануилов от VII клас имаха незабравимото преживяване в елитната компания на ученици от водещите математически гимназии в България. И за двамата това бе дебютно участие в изследователската школа, организирана от Ученическия институт по математика и информатика към Математическия институт на БАН. Участието на Радостин Емануилов е прецедент, тъй като в школата се допускат ученици, завършили осми клас. Общо 20 ученици от страната участваха в тазгодишното издание на Лятната изследователска школа, което прави участието на възпитаниците на СОУ "Сава Доброплодни" още по-престижно. Научното ръководство на Ученическия институт по математика и информатика се осъществява от същия екип на учени от БАН, който подготвя и националните отбори на България за участие в международните олимпиади.
Повишеното търсене на приложения за мобилни устройства и липсата на достатъчно такива за образователни цели провокираха инициатива на Варненски свободен университет за обучение по писане на софтуер за мобилни приложения. Идеята за обученията бе свързана със съвременните тенденции в образованието като осигуряване на свободен достъп до образователни ресурси и използване на мобилни приложения в учебния процес. На обучението бяха поканени петима ученици от СОУ "Сава Доброплдни" - Радостин Маринов, Габриел Атанасов и Йордан Йорданов от IX клас и Мартин Маринов от VI клас. Част от курса включваше и елементи на предприемачеството. Младите програмисти преминаха двуседмични стажантски практики във водещи софтуерни компании, където на практика приложиха придобитите по време на обучението знания.
За трета поредна година ученици от нашето училище под ръководството на г-жа Радка Гочева, учител по руски език, проведоха една седмица на брега на Черно море заедно с приятелите си от Етносфера - гр. Москва. В международния лагер участваха ученици от Франция, Беларус, Украйна, Русия и Якутия. Незабравими ще останат дните прекарани в лагера. Много игри и развлечения, но и часове за изучаване на руски език, програма запълнена с мероприятия от сутрин до вечер.С тъга и сълзи на очи се разделихме с нашите нови приятели и си обещахме, че следващата година отново ще бъдем заедно."Имате прекрасни и талантливи деца, доведете ги отново"- това беше желанието на сбогуване на ръководителя на лагера.Вече не само в Москва, но и в далечната Якутия знаят повече за България и гр. Шумен.
Добрите български практики в преподаването на руски език като чужд са един от акцентите на проведената от 5 до 9 август 2013 г. във Варненския свободен университет «Черноризец Храбър» юбилейна V Международна лятна квалификационна школа «Съвременни педагогически технологии в обучението по руски език като чужд».
В рамките на школата с ярко международно участие на 60 студенти русисти от 7 страни се провеждат лекции, кръгли маси и майсторски класове на специалисти в преподаването на руски език като чужд от Института за руски език и култура на Санкт-Петербургския държавен университет и известни български специалисти.
В проведената на 8 август Кръгла маса «Руският език е моята професия: добри практики в обучението по руски език като чужд в България“ участваха изявени български учители по руски език, чиито ученици постигат успехи на олимпиади и международни конкурси в областта на изучавания език.
Едно впечатляващо българско участие в кръглата маса е това на Елена Станева – педагог с 35-годишна практика, преподавател по руски език в шуменското училище «Сава Доброплодни». През 2011 г. тя става лауреат на конкурса за преподаватели от Първия световен фестивал на руския език в Санкт Петербург. Година по-късно печели и награда от ХІІ Международен Пушкински конкурс за учители по руски език и литература в Москва, а през настоящата година е сред победителите от Втория световен лингвокултурологически конкурс «Моят руски» в Москва.
Елена Станева сподели опита си, за това как сериозна учебна и извънкласна дейност водят не само до постигането на високи резултати в усвояването на чуждия език, но и развиват творческите способности на учениците. «Това създава траен интерес към изучаване на езика и възпитава уважение и любов към руската култура, изкуство и история», споделя госпожа Станева.
Участниците в кръглата маса се обединиха около мнението, че е важно да увлечеш учениците, да запалиш в тях тази „искрата“, която ще ги доведе до успех. Тяхното педагогическо кредо е: "С удоволствие учат там, където с удоволствие преподават".
Преди дни бяха обявени резултатите от Международния конкурс „Поздравление към любимия учител по случай Деня на руския език”.
Този голям и важен празник за всички изучавали и изучаващи руски език се отбелязва ежегодно на 6 юни, рождения ден на великия руски поет Александър Сергеевич Пушкин, основоположник на руския книжовен език.
В чест на това знаменателно събитие Международната асоциация на преподавателите по руски език и литература (МАПРЯЛ) организира конкурс, като предложи на участниците да напишат поздравление до своя любим учител по руски език.
В конкурса се включиха ученици и студенти от различни страни и континенти, на възраст от 14 до 23 години. Строгото жури избра пет най-добри работи, чиито автори получават като награда пътуване до Санкт Петербург през есента на 2014 г. и участие в заключителния етап на ІІ Световен фестивал на руския език. Всички разноски се поемат от МАПРЯЛ.
Сред петимата победители има и представител на България. Това е Мила Белчева, ученичка от ХІ „а” клас с интензивно изучаване на руски език. През миналата година Мила два пъти посети Москва като награда за отличното си представяне в Международните конкурси „Заедно в ХХІ век” и „Диалози на руски език: различни култури – общ свят”. Тя мечтаеше след Москва да посети и северната столица на Русия, Санкт Петербург, и е много щастлива, че нейната мечта ще се сбъдне.
Преподавателката на Мила по руски език, Елена Станева, се гордее с успехите на своята ученичка и се надява сред финалистите на Фестивала да има и други съученици на Мила.